top of page

Tuđa Srbija

Država nije zastava. Sve dok ne postoji dobar odnos građana sa državom, zastava ostaje samo parče tkanine. Simboli države nisu krune, orlovi i krstovi, već sistemi zdravstva, prava, rada, kulture... Dok su ti sistemi u ruševinama, nijedan visoki jarbol neće predstavljati „veliku“ Srbiju. Nijedna zastava neće biti dovoljno velika da pokrije sramotu državnih institucija.

Političari strahuju od promena, kao što je uklanjanje trenutnih simbola grba. Zadržavanjem simbola vizantijskog carstva, mi smo koristili tuđ identitet (uključujući i druge države koje su želele da pokažu svoju dominaciju i moć), i time danas izgubili državni identitet Srbije. Sa amaterskim pravljenjem gomile raznih oblika grbova za gradove i opštine, sa skandaloznim i neprikladnim slikama i simbolima, mi smo se vratili u srednji vek, doba kraljeva i crkve, umesto da napravimo skok u savremeno doba demokratije. Previše je zastava i grbova promenjeno sa smenjivanjima vladara i političkih sistema. Zašto se onda držimo ovog grba u demokratskoj republici, i predstavljamo svetu kao da smo narod predvođen autokratskim i pravoslavnim vođama? Potrebno je uspostaviti novu komunikaciju, baziranu na idejama mira, demokratije i tolerancije.

Dvoglavi orao

Simbol dvoglavog orla vizantijske dinastije Paleolog koriste danas 4 države

Dizajner ima odgovornost prema društvu, jer ima moć da oblikuje informacije, stvara identitete, povezuje ljude i omogućava lakšu komunikaciju. Čest je slučaj da se dizajnom u državnim administracijama bave amateri, koji zakomplikuju komunikaciju, dezinformišu, i stvaraju štetne identitete.

Grb opštine Kikinda

Grb opštine Kikinda

Naša tradicija, kao bitan element komunikacije, utiče na identifikaciju zajednice, ali ako se kritički ne preispituje, dovodi do toga da se živi u prošlosti, i narod kao takav ne može da napreduje. U intenzivnim društvenim promenama se kroz kulturu može zadržati tradicija, ali i uobličiti tako da koristi budućim naraštajima, sa dobrim civilizacijskim vrednostima, i tako ispravno da gura progres društva napred. Srbija ima bogatu kulturnu baštinu, ali je i puna tuđih vladara i uticaja drugih država. Zato je bitno izvući simbole koje čine Srbiju jedinstvenom i iskrenom, a za ostalo ostaviti istoričarima da se bave time.

Problematična je i himna, zbog svoje religiozne prirode, jer smo ustavom sekularna država. Problem predstavlja i krilatica „Samo Sloga Srbina Spašava“. Mnogi državljani smatraju da nemaju srpsku nacionalnu pripadnost. Trebalo bi je promeniti u „Samo Sloga Srbiju Spašava“, time uključujući sve građane u kolektivnu slogu za boljitak Srbije.

Redizajn ocila

Strah je odgovoran za mnoga zla u ovoj zemlji. „Sve što je potrebno za trijumf zla jeste da dobri ljudi ne čine ništa“, rekao je Edmund Burke. Ako se i pokaže hrabrost, ona se ponižava u medijima, a sloboda misli potire i uništava. Naročito zbog velikih i stalnih dezinformacija u medijima, čovek nije više u stanju da proceni istinitost tvrdnji, niti da razvije kritičke sposobnosti za svoja politička delovanja. To stvara političku apatiju, jer građanin oseća da nema više moć da odlučuje - već je odlučeno za njega.

Zastava uništava individualizam, kada ne postoji više kritički stav prema svom identitetu. Razvijanjem kulta zastave učvršćuje se status kvo, i do društvenih promena se teže dolazi. Advertajzing simbola dominacije i moći omogućuje razvoj latentne diktature.

U Srbiji o svemu odlučuju političari. Redizajn grba i zastave je urađen 2010. godine, bez konsultovanja stručne javnosti (kao što je običaj). Trenutno se vrši i europeizacija zastava, tj uništavanje državnih identiteta (primer Vojvodina, Kosovo, BiH). Da li će i srpska zastava dobiti žutu petokraku?

Srpska EU zastava

Europeizacija srpske zastave

Najveća moć leži u ideji. Srbija u svemu ima ozbiljne probleme, i smatram da bi novi vizuelni identitet omogućio promene u pozitivnom svetlu, i povukle nas u novo savremeno doba. Često se upoređujemo sa drugima. Ako susedi imaju srednjovekovnu simboliku, što ne bi i mi? Takvo razmišljanje nikuda ne vodi. Zastave jesu uvek bile deo kulture nasilja, ali ne moraju više biti. Moramo napraviti prvi korak, i pokazati da možemo biti jedinstveni sa svojim, srpskim simbolima mira.

Srpska rozeta

Možda je nov predlog vizuelnog identiteta urađen pre svog vremena. Možda Srbija nije spremna da uđe u 21. vek. Možda su demokratija i sloboda samo reči na papiru. Možda ova država ne pripada nama, građanima. Možda ćemo ostati da čekamo da nam neko drugi donese dostojanstven život, ili ćemo jednostavno otići u bolje zemlje.

Nadam se da grešim. Nadam se da još postoji u svima nama junačka hrabrost, mudrost i želja za borbom za bolju i slobodniju budućnost!

Sva prava zadržava / All rights reserved 2017 © Vladan Pavlović Svaka zloupotreba je kažnjiva. Za korišćenje teksta i slika je potrebna dozvola autora.

Pratite projekat
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
Tags
bottom of page